--- Kapıda Ödeme Seçeneği. --- 150 TL Üzeri Siparişlerinize Ücretsiz Kargo. ---- Müşteri Hizmetleri: 0850 304 3 305

Gürültünün Etkileri

Endüstriyel ortamlarda gürültü önemli tehlikelerden biridir. Çalışma ortamında makinelerin, araç-gereçlerin yarattığı gürültü, o ortamda çalışan kişilerin işitme duyularına ciddi zararlar verebilmektedir. Ses, ortamdaki sıvı, gaz ve katı parçacıkların titreşimi ve bu titreşimlerin birbirlerine iletilmesi ile meydana gelir. Gürültünün insan sağlığı üzerinde olası etkileri vardır. Korku, tedirginlik, yorgunluk, uykusuzluk ve sinir bozukluğu belli başlı psikolojik etkileridir. Kan dolaşımı bozukluğu, kan basıncında artış, madde bulantısı, işitme duyusunda azalma ve kayıp gürültüye maruz kalan kişilerde görülebilecek fiziksel etkilerdir.

Bu ortamlarda kulak koruyucu ekipman kullanmak için, ortamın hangi düzeyde gürültüye sahip olduğu ve kişinin maruziyet süreleri tespit edilmelidir.

Sesin Şiddeti (Desibel) Nasıl Ölçülür?

Sesin şiddeti desibel (dB) cinsinden ölçülür. Logaritmik olarak artar. 20 dB, 10 dB’den 10 kat daha şiddetlidir. 0 desibel insan kulağının duyabileceği en düşük sestir. 30 desibel fısıltı, 60 desibel normal konuşmadır. 80 desibel fabrika gürültüsü, 90 desibel çim biçme makinası, 100 desibel çöp kamyonu, 120 desibel uçağın havalanışında meydana gelen sesin şiddetidir.

İş verenler, işletmelerde kulak koruyucu bulundurmaları için mevzuatta yazılan desibel değerlerine dikkat etmeleri gerekir. 80 desibel ve üzerindeki değerlerde işveren kulak koruyucu donanımları çalışanların kullanımına hazır halde bulundurmak zorundadır. Ses şiddeti 85 desibel seviyesine ulaştığında veya bu değeri aştığında işveren kulak koruyucu donanımların çalışanlar tarafından kullanılmasını sağlamak ve denetlemek zorundadır. İşyeri ortamında sesin şiddeti 87 desibeli aşmamalıdır. Aştığı durumlarda işveren maruziyeti bu sınır değerlerin altına indirmek için tüm tedbirleri almalıdır.

Kulak koruyucuların iki çeşidi vardır. 1) Kulaklık 2) Kulak Tıkaçları.

Kulaklık

Kulaklıklar özellikle yüksek basınçlı seslerden korunmak için seçilmelidir. Sesleri kulak kepçemizin titreşimi ile de duyabildiğimiz için, kulaklıklar pres, helikopter, darbeli iş makinaları gibi basınçlı ses kaynaklarından korunma için kullanılabilir.

Kulak koruyucular mutlaka sessiz ortamda takılmalıdır. Aksi halde hiçbir koruma sağlamazlar. Kulak koruyucuların koruma seviyeleri SNR değeri ile belirlenir. SNR değeri olarak belirtilen ve birimi desibel olan değer, maruz kalınan ses şiddeti değerinden çıkartılarak, kulak tıkacı veya kulaklık kullanılması ile düşürülecek ses şiddeti hesaplanır. Örneğin bir ortamda 95 desibel ses şiddeti mevcutsa ve SNR değer 30 desibel bir kulak tıkacı kullanılacaksa; 95 - 30 = 65 desibel ses çalışan için zarar vermeyecek seviye anlamına gelecektir.

Kulak Tıkacı

Gürültü önleyici kulak tıkacının yıkanabilir veya kullan at tipinde iki çeşidi mevcuttur.

Yıkanabilir kulak tıkaçları silikon malzemeden yapılır. Silikon kulak tıkaçları kendi özel koruyucu kutusu içerisinde satılmaktadır. Kullanıcı, silikon kulak tıkacını kullanmadığı durumlarda mutlaka kutusunda saklamalıdır. Yıkanabilir kulak tıkaçlarında kesinlikle, temizleyici maddeler, deterjan, sabun gibi temizliyiciler kullanılmamalı, bol su ile temizlenmeli ve kurulanmalıdır.

Kullan at tipinde olan kulak tıkaçları poliüretan malzemeden yapılmaktadır. Kullan at kulak tıkacı ya dağıtıcıların (dispenser) içinde ya da çift çift poşetler içerisinde bulundurulmalıdır. Kulak tıkaçlarını kullanırken mutlaka ellerin temiz olması gerekir.

Kulak Tıkacı Nasıl Takılır?

Kulak tıkaçlarını takarken mutlaka sessiz ortamda olunmalı, sağ elinizi başınızın üzerinde geçirip sol kulak kepçenizin üzerinden yukarı çekerek, sol elinizle kulak tıkacını kulak kanalına yavaşça yerleştirmelisiniz. Aynı şekilde sol elinizi başınızın üzerinde geçirip sağ kulak kepçenizin üzerinden yukarı çekerek, sağ elinizle kulak tıkacını kulak kanalına yavaşça yerleştirmelisiniz. İltihaplı, akıntılı, ağrıyan kulağa kesinlikle kulak tıkacı takılmamalıdır.

Çerez Kullanımı

Çerez Kullanımı Uyarısı